Bilgi ve Randevu Hattı 0312 427 03 00
SÜNNET

SÜNNET

Sünnet
Sünnet

Sünnet istenirse yapılabilir mi?

Evet, istemeniz durumunda doğumdan hemen sonra sünnet yapılabilir.

Doğumunuz sağlıklı bir şekilde Amerika da gerçekleşti ve kucağınıza nur topu gibi bir erkek bebek aldınız. Bu süreç ile başlayan bu bebek neden uyumuyor, neden ağlıyor, sarılığı ne zaman geçecek gibi sorunlara bir yenisi daha eklenmiş olacak oda ‘ne zaman sünnet olmalı?’ Eskiden bir gelenek halinde olan fakat günümüzde bir tartışma konusu olarak ele alınan erkek bebek ya da çocukların sünnet olması, Amerikan Pediatri Akademisi tarafından kesinlikle önerilmektedir.

 

Doğumdan en az iki, en geç bir hafta sonra gerçekleştirilen sünnete, yeni doğan sünneti yani tıp dilinde circumcision denilmektedir. Prematüre doğmuş olan bir bebeği kapsamayan bu cerrahi işlem, elbette ki çocuğun sağlık durumunun elverişli olduğu durumlarda uygulamaya koyulmaktadır. Hekimler hijyenik açıdan yararlı olduğu kanaati ve pek çok hastalığın oluşmasının önüne geçmesi düşüncesi ile erkek çocuklarını; ya bebeklik dönemlerinde yada 6 yaşından sonra sünnet ettirmek gerektiğini vurgulamaktadır.

 

3_6 yaş arasında cinsiyet kimliği geliştiği için çocukların ileride bir travma yaşamamaları düşünülerek, bu yaş aralıkları içerisinde sünnetin ertelemesi gerektiğini düşünen psikologlar, ya bebeklikte bu durumun halledilmesini ya da 6 yaşından sonra çocuğa sünnetin ne sebeple gerçekleştirildiğini anlatıp, rızası alınarak bu uygulamanın yapılması gerektiğini ön görmektedir. Lokal anestezi altında, kısa sürede gerçekleştirilen yeni doğan sünneti, diğer yaşlarda yapılan sünnete nazaran daha avantajlıdır şöyle ki; bir kere dikişsizdir ve iyileşme süresi daha kısadır.

 

Bu dönemde bebek neler olduğunun farkında olmadığı için, sünnet süreci daha rahat geçecek, çocuk gelecekte kaygı duyacağı düşünceler içerisine girmeyecektir. Sünnet işlemi tamamlanmış olan bebeğin bu aşamadan sonra hijyenik bakımının düzenli ve özenli yapılması gerekmektedir. En geç 1 hafta sonra bütün şikâyetlerin azalacağı, seyahat için bütün engellerin ortadan kalkacağı düşünülerek Bebeği Amerika’dan ayrılmadan önce sünnetini de yaptırarak, Türkiye ye dönüş sürecini bekleme aşamasında bu işlemi de aradan çıkarabilirsiniz.