Bilgi ve Randevu Hattı 0312 427 03 00
Soru ve Cevap

Soru ve Cevap

Pasaport
Pasaport

Doğumdan sonra pasaportun çıkmasını beklemek zorunda mıyım?

Amerika’da doğum sonrası bazı yasal işlemler vardır. Bu yasal işlemlerin başında Nüfus Kaydı gelmektedir. Bu konuda da sizlere biz yardımcı olmaktayız. Ayrıca pasaport müracaatı işlemlerini de biz yürütmekteyiz. Doğumdan hemen sonra döneyim isterseniz, bebeğinizin pasaportu posta yolu ile yasal adresinize Amerikan Hükümeti tarafından gönderilmektedir.

Amerika da doğumunuzu sorunsuz olarak gerçekleştirdiniz ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Sıra geldi Türkiye ye dönmeden önce çocuğun pasaport ve doğum belgesi işlemlerinin halledilmesine. Amerika da doğan çocuğun pasaport işlemlerini başlatmak için beklemeye gerek yoktur. Tekrardan kendi ülkenize döneceğiniz için bir an önce gerekli prosedürleri başlatıp, pasaportu almak için şart olan evrakları toparlamak tamamen sizin elinizdedir. İlk olarak yapmanız gereken şey doğum yaptığınız hastaneden, doğum belgesi için alacağınız formu doldurmak olacaktır.

 

Formda bulunan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak, bağlı bulunduğunuz eyaletin nüfus idaresine götürüp bir doğum raporu (birth certificate) çıkarttırmanız gerekmektedir. Bu raporda çocuğun adı, soyadı, cinsiyeti, kilosu ve doğum saatini belgeleyen bilgiler bulunmakta olup, bu belge ile ileride çıkartacağınız pasaportunda da alt yapısını oluşturmuş olmaktasınız. Bu işlemleri hallettikten sonra Pasaport için hastaneden alacağınız çocuğun ayak izlerinin bulunduğu kağıdı(foot print document), doğum sertifikasını( birth certificate), aşı kartı(crib card)nı, anne ve babanın pasaport fotokopilerini ve çocuğun 3 adet vesikalık fotoğrafını bir post ofice götürmeniz gerekmektedir.

 

Burada yapılan muameleler için sizden belli bir miktar para talep edilmektedir, buda asgari olarak 100 dolar civarındadır. Bütün formalitelerin tamamlanmasının ardından eğer bir sorun çıkmazsa İki gün içerisinde bebeğin pasaportunu da çıkarttırabilir ve Türkiye ye dönmek için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Türkiye ye döndükten sonra bu doğum belgesini Türkçeye çevirerek notere tasdik ettirmeniz ve il nüfus müdürlüğüne bu sertifikayı götürerek TC. Nüfus cüzdanını çıkarttırmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanıyla birlikte Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinden alacağınız izinle artık çocuğunuzu yabancı vatandaş statüsünden çıkarmış ve bir Türkiye vatandaşı olarak da hayata başlatmış olacaksınız. Birkaç hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan Sosyal Güvenlik Numarası ile Amerikan yurttaşlığına da resmen kabul edilmiş olan bebeğiniz, artık çifte vatandaşlık hakkı da elde etmiş olacaktır.