Bilgi ve Randevu Hattı 0312 427 03 00
KALIŞ SÜRESİ

KALIŞ SÜRESİ

Kalış Süresi

Ülkede kalışım sözleşmedeki süreyi geçmesi durumunda yöntem ve mali yükümlülüğüm nedir?

Her durumun normal seyri olduğunda yaklaşık 1 ay içinde geri dönüş yapabilirsiniz. Önemli bir noktayı hatırlatmak isteriz ki; Amerika’ya giriş yaptığınız tarihten itibaren geri çıkış için 6 aylık bir kalış süreniz vardır. Bu süre tarafımızca da kontrol edilecek olup, dönüşünüz sağlanacaktır. Herhangi bir komplikasyon vb durumlarda ise ek süre talebini konsolosluk vasıtasıyla almanızı önermekteyiz ve bu konuda da yardımcı olmaktayız. Ancak ek süre kalış ve diğer harcamaların tarafınıza ait olduğunu da bilmeniz gerekmektedir.

Doğumunu Amerika da gerçekleştirmeyi planlayan bir anne, en erken 28. En geç 32. Haftalarda Amerika topraklarına ayak basmış olmalıdır. Amerika yolculuğuna çıkmadan önce Türkiye de alınması gereken pek çok tedbir ve ihtiyaçların tamamlanmış olmasında fayda vardır. Şöyle ki, Anne Uçağa binmeden önce sağlık kontrolünden geçmiş ve yolculuk yapmasında her hangi bir engel teşkil edecek durumun olmaması iktiza edilmiştir. Daha sonrasında izlenecek yollar ise; Annenin ya da ebeveynin daha önceden Greencard’ı ya da Amerika vatandaşlığını belgeleyen bir pasaportunun olmaması durumunda da bu ülkeye giriş yapılabilmesi için vize alınması gerekmektedir.

 

İşlemlerinizin tamamlanıp, Amerika yolculuğuna çıkmadan önce, hemen hemen bir aya yakın bir süre zarfında bu ülkede kalacağınız için barınma, beslenme ve tıbbi yardım alma gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için hazırlıklarınızın da tamamlanmış olması bir başka ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Bir aile ya da akraba vasıtası ile bu ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız o zaman bu konu ile ilgilenen acentelere başvurmanız faydalı olacaktır.

 

A dan Z ye her şeyi sizin için planlayıp, yürürlüğe koyan bu acenteler, tercüme, kiralık ev, hastane ve hatta doğum sonrası bebeğinizin pasaport işlemlerinin yürütülmesine kadar katkıda bulunmaktadır. Yeni bir bireyin dünyaya gelmesine öncülük yapıldığı için bu konuda oldukça titiz ve başarılı çalışmalar yürüten Amerika da, doğum tam teşkilatlı ve donanımlı hastanelerde, tek kişilik odalarda uzman doktor ve asistanlar eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Hastaya saygı çerçevelerini aşmadan, profesyonelce ve hastanın rahatlığı ön plana alınarak uygulanan doğum aşamaları ile doğum şekli titizlikle gerçekleştirilerek, bebeğiniz kucağınıza verilmektedir.

 

Amerika da hastanede kalma süreleri doğum şekline, annenin ve bebeğin sağlık durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Standart olarak normal doğum gerçekleşmişse 2 gün, sezaryen (sectio&elektif) doğum gerçekleşmişse 3 gün içerisinde hasta taburcu işlemleri gerçekleştirilmekte, anne ve bebek rahatlıkla evine dönebilmektedir. Türkiye ye tekrar gidebilmek için hastane den çıktıktan sonra 2 ile 5 hafta daha gerekli kontroller ve takipler için bu ülkede kalması gereken aileler, bu süre zarfında bebeğin pasaport ve vatandaşlık işlemlerini başlatabilir, bu bekleme süresini değerlendirebilirler.