Bilgi ve Randevu Hattı 0312 427 03 00
ÇİFTE VATANDAŞLIK

ÇİFTE VATANDAŞLIK

Çifte Vatandaşlık

Doğum yaptıktan ne kadar süre sonra bebeğim vatandaşlığa başvurabilir? 

 

Bebeğinizin doğumu sonrası yasal kurumlara bilgilendirme Hastane tarafından yapılmaktadır ve Nüfus Kaydı yapılmaktadır. Bu aşamalarda bizler destek oluyoruz.Çifte vatandaşlık = çifte pasaport ve buda iki katı avantaj ile iki ülkenin vatandaşlık haklarından faydalanmak demektir. Türkiye’de yaşayan ve Türk vatandaşı olan bir kimsenin çifte vatandaşlık elde edinebilmesi için, ya Amerika’nın topraklarında doğmuş olması ya da belli başlı pek çok belge ve evrakları tamamlayarak, Greencard almak için mülakatı geçmesi gerekmektedir. Mülakatta Amerika’nın tarihi, yönetim şekli ve liderleri hakkında sorular sorulmakta olup ayrıca İngilizce bilme ve konuşma seviyelerine de bakılmaktadır. 

 

18 yaşını doldurmuş, en az 5 yıldır Amerika Birleşik Devlerinde de ikamet etmiş ve Greencard kullanıyor olmanız da aranılan diğer kriterler arasında yer almaktadır. Bütün bu aşamalardan başarıyla geçmişseniz artık Amerikan vatandaşı olma yolundasınız demektir. Çifte vatandaşlık hakkı kazanmak; bir kimsenin sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda pek çok özgürlüğe ve haklara kavuşması demektir. Şöyle ki birçok ülkeye vizesiz seyahat edebilme, üniversite öğrencilerinin düşük ücretle devlet okullarında kaliteli eğitim alabilme, staj ve master yaparken hem çalışıp, hem de para kazanabilme fırsatları ile ailesini de bu ülke sınırlarına getirerek onlara da yeşil kart(Greencard) kazandırabilme imkânları da bu seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Türkiye den Amerika ya çalışmaya gitmek için, çifte vatandaşlığa sahipseniz ekstradan çalışma izni almaya veya sponsor şirketler aramaya ihtiyaç kalmamaktadır. Ayrıca sağlık alanında daha gelişmiş bir tıbbi kuruma ihtiyaç duyulduğunda da kolaylıkla Amerika’da da tedavinizi gerçekleştirebilme şansına da sahip olmaktasınız. Eğer daha önceden Türkiye’de sigorta girişiniz varsa ve belli bir sürede çalışmışsanız bundan sonra da İki ayrı ülkede çalışmış ve iki ayrı emeklilik hakkı kazanmış olmakta bir diğer avantajlar arasında sayılmaktadır. Çifte vatandaşlığın insana sunduğu en büyük fırsat, hiç şüphesiz kişinin ülkesinde yaşayacağı savaş, ekonomik kriz ya da doğal afet gibi durumlarda sığınabilecek ikinci bir vatanının olmasıdır ki buda en büyük nimetlerden biri olsa gerek.