Bilgi ve Randevu Hattı 0312 427 03 00
HABER

HABER

Amerikan Vatandaşlık Başvurusu
Amerikan Vatandaşlık Başvurusu

Amerika da yaşama, okuma, çalışma ve ileride çifte vatandaşlık hakkı kazanma gibi açılarda yapılması gereken ilk iş bir Greencard başvurusu yapmaktır. Kısacası göçmenlik kartı olarak nitelendirilen bu kart, her yıl Amerika da yapılan çekilişle dağıtılmakta olup, pek çok insanın hayallerini süsleyen çifte vatandaşlık edinme fırsatlarını kolaylaştırmaktadır. Ülkedeki seçme ve seçilme hakkı hariç bütün imkânlardan faydalanma olanağı sağlayan bu kartı, herhangi bir suça karışmamış ve ülke sınırlarında 5 yılı aşkın süredir ikamet etmiş olmanız durumda kazanılmaktadır.

 

18 yaşını doldurmuş, 6 ayı aşkın sürede Amerika’dan ayrılmamış, orta düzeyde İngilizce konuşabiliyor olmanız ve eğer Amerika vatandaşı ile evlenmişseniz de oturum izninizin de alınmış olması aranılan diğer sıfatlar arasında yer almaktadır. Amerika Vatandaşlığı başvurusu için öncelikle yapmanıza gereken Amerika Birleşik Devletleri Resmi Göçmenlik Bürosuna ( Kentucky Consular Center KCC) gerek şahsi gerekse internet aracılığı ile müracaat etmek gerekmektedir. Daha sonrasında size sunulan formları doğru ve eksiksiz şekilde doldurarak cevabın gelmesini beklemeye başlamalısınız. 6 ay süren bu bekleyiş aşamasından sonra eğer Greencard hakkı kazanmışsanız adresinize, tamamlamanız gereken belgelerin bir isim listesi gönderilmektedir. Bütün bu kayıtlarla birlikte, adresinize gönderilen evrakta belirtilen konsolosluğa randevu tarihinde gidip, mülakata girmek için beklemelisiniz.

 

Bu sınavda Amerika’nın bayrağı ve sembolleri, milli marşı, yöneticileri ile ilgili sorular sorulmakta olup birde İngilizce testine tabi tutulmaktasınız. Sözel olarak gerçekleştirilen bu mülakatta, 10 sorudan en az 6 sına doğru cevap vermeniz gerekmektedir. ABD bazı insanları İngilizce ve yurttaşlık testlerinden muaf tutmaktadır. Bunlar Gerek zihinsel gerekse bedensel bir engeli olduğuna dair belge taşıyanlar, 15 yılı aşan süredir bu ülkede yaşamış ve 55 yaşını doldurmuş olanlar bu iltimaslar içerisinde tutmaktadır.

 

Greencard başvurusu kabul edilmiş, sınavı kazanmış ve çekilişte de adı çıkmış olan kimse, eğer Greencard ı vize için uygunsa en fazla 6 ay içerisinde ülkeye giriş yapması gerekmekte olup, kartı vize için uygun olmayanlarda Greencard diversity visal işlemleri için internetten Amerika göçmenlik bürosuna başvuru yapmaları gerekmektedir.