Bilgi ve Randevu Hattı 0312 427 03 00
HABER

HABER

Amerikan Vatandaşlığı Kazanmak
Amerikan Vatandaşlığı Kazanmak

. Türk vatandaşı iken aynı zamanda Amerika vatandaşının da sahip olduğu bütün avantajlara ulaşabilmek, pek çok ülkeye vizesiz gidip tatil yapabilmek, kariyerinizi yükseltip, hedeflediğiniz başarıya ulaşabilmek için çifte vatandaşlık hakkının elinizde olması şarttır. Amerikan vatandaşlığı tek bir yolla kolaylıkla kazanılmaktadır, oda bu ülke topraklarında doğmuş olmakla.

 

Evet Amerika ülkesinde doğmuş bütün bebeklere otomatik olarak vatandaşlık hakkı vermektedir bu, kaçak yollarla bu ülkeye girilmiş olsa dahi. Bu sebeple her yıl binlerce anne adayı bu ülkeye gelerek doğumunu burada gerçekleştirmekte, yeni doğmuş bebeğine çifte vatandaşlık hakkı edindirmektedir. Amerikan vatandaşı olabilmek için pek çok kriterleri yerine getirmek ve özünde iyi bir insan olduğunuzu yani sicilinizin temiz olduğunu belgelemeniz iktiza etmektedir. 18 yaşını doldurmuş ve en az 5 yıldır Greencard kullanıyor olmak, 5 yıldır Amerika da yaşamak ve ülke sınırları dışında 6 aydan fazla kalmamak da aranılan diğer özellikler arasındadır.

 

Amerikan vatandaşlığı için başvurusu kabul edilen kimseler iki aşamadan oluşan bir sınava tabi tutulmaktadır.

 

1.Dil yani İngilizce bilme seviyeniz ile

 

2.Amerikan yurttaşlık bilgisidir. Bu testleri geçebilmek için en az 1/3 soruyu doğru cevaplamanız gerekmektedir. Soruları anlama ve cevap verme yeteneğine sahip olmayan engelli bireyleri bu sınavdan muaf tutan ABD ayrıca, 65 yaş üstü insanlara da kolaylıklar tanımaktadır. Bütün aşamalardan geçmiş ve Amerika Vatandaşlığı hakkı kazanmış iseniz artık bu ülkede seçme ve seçilme hakkına sahip, Ülkenin geleceği ve yönetimi için alınacak kararlarda da söz sahibisiniz demektir.

 

Her şeyden önemlisi burada yaşayın ya da yaşamayın artık bu ülkenin bir bireyi olduğunuz için mülk edinmede, işe girme, bedelli askerlikten faydalanma gibi avantajları da yakalamış olup, Çocuklarınıza Amerika’nın en iyi okullarında burslu okutma, Türkiye deki özel okullara da sınavsız girebilme fırsatı hediye etmiş olacaksınız. Tabi bu avantaj kişinin kendisi içinde geçerli olup, Amerika’nın devlet üniversitelerin de okuyup, kaliteli bir kurumda master yapma ve hem okuyup hem de para kazanma gibi hayallerinizi de gerçekleştirmek için yola çıkmış olacaksınız.